Bublava 19.-21.10.2018

Metalbunny 2018
MetalBunny 2018
Odznáčky

V termínu 18-19.10.2018 proběhl na Bublavském rekreačním zařízení pátý ročník pohodového závodu v eXtrémním modelaření, probíhající pod záštitou Bunny Fighter Clubu. A protože šlo o půlkulaté výročí, chtěl jsem jej ještě trochu vylepšit, což pro mne znamenalo, že s přípravami jsem začal již v květnu hned po posledním BSPM (RIP). Inovoval jsem aplikaci, která závod řídí tak, aby závodníci mohli při přihlašování používat RFID čipy a nemuseli si pamatovat přidělený PIN. Podařilo se zajistit další sponzory, díky kterým každý účastník závodu obdržel přísně limitované památeční polo-triko a účastnický odznak.

Model jsme s Vláďou Šulcem měli vybraný již dlouho před začátkem soutěže a s napětím jsem čekal, zda se někde něco neprovalí. Naštěstí, jak jsem sbíral šumy od modelářů, tipy se hlavně díky 100. výročí Československé republiky pohybovaly v naprosto jiných dimenzích. Dlouho jsem bádal i nad soutěžním obrázkem, protože bylo nutné nejen postihnout typ letadla, ale i přesné verze. Nakonec se múza dorazila a vše jsem měl připravené s dostatečným předstihem před vlastním závodem.

Elektronické přihlašování v tomto ročníku připadlo na hodně nepříjemnou noční, nebo spíš velmi skorou ranní hodinu. Přesto bylo do 80 sekund vyprodáno všech 8 míst a dokonce byli připraveni i dva náhradní týmy. Vedoucí týmu SWEETEST měl bohužel při přihlašování problémy díky bugu v nové verzi prohlížeče Chrome, a tak jeho tým skončil jen mezi náhradníky. Do závodu se přihlásili:

 1. Nothing Box (Jan Hanzlíček, Martin Vochoc, Vladimír Šuma, Bohumír Bílek) – obhájci titulu
 2. Banda Veselých Patlalů (Petr Němec, Martin Němec, Václav Sluníčko, Oldřich Řezníček)
 3. Carrot Eaters (Martin Sýkora, Martin Černý, Radek Šafrhans, Tomáš Venkrbec)
 4. Marná Snaha (Alexander Uhlík, Luboš Pavel, Jan Kotas, Martin Benko)
 5. HGW Squad (Daniel Marek, Michal Dostál, Martin Beneš, Tomáš Pelej)
 6. Hell’s Snails (Petr Pastera, Jan Starý, Zdeněk Bříza, Michal Bříza)
 7. Lepí – M (Michal Sudek, Petr Vacek, Jakub Sudek, Tomáš Matyska)
 8. Plastik Kommando (Jakub Nademlejnský, Martin Nademlejnský, Jan Baranec, Josef Blažek)
Zahajujeme

Poslední čtvrtek před vlastním závodem jsme naložili hromadu, která mi doma zabírala půl obýváku do mého kombíku a dvou dodávek zapůjčených Petrem Šípem a Sváťou Pilátem. V Sokolovském pivovaru jsme přidali sudy s provozními kapalinami a vyrazili do hor. Tento ročník logistická příprava klapla naprosto dokonale a veškerý materiál byl na místě chvilku po poledni, kdy z Německa dorazilo naložené maso na gril. Brzy poté dorazilo i stavěcí komando (čukři). Abychom nepřepálili začátek, zahájili jsme akci tradičním pozdním obědem v Severce. Chvilka odpočinku a pak už jsme se věnovali přípravám závodiště a ostatních prostor tak, aby bylo do pátečního odpoledne vše perfektní. Honza Smaržík mezitím obětavě procházel trasu Bahňáka a hledal vhodná umístění pro fotopasti.

Dortík
Kvíz

Páteční odpoledne pak již tradičně bylo věnováno příjezdu, vítání a ubytování týmů, přípravě závodních boxů a následně volné zábavě u grilu, dobrého jídla a pití. Večer pak byl uzavřen předstartovním briefingem. Na něm byl odhalen závodní stroj formou opět formou televizní soutěže vylepšené tento rok o poznávací kvíz. Vítězem této soutěže se stal tým Plastik Kommando, který obdržel bedýnku dobrot od lokálního výrobce, firmy Pelant, Doupovské uzeniny. Na závěr briefingu všechny překvapil tým Lepí-M, který přivezl vynikající dort ke stému výročí republiky a ročnímu výročí existence týmu. Když byl sněden, rozešly se závodní týmy na pokoje a na závodišti zůstali jen rozhodčí a organizátoři, kteří prováděli poslední přípravy a kontrolu před startem závodu.  

Smarža

Sobotní ráno bylo sice chladné, ale slunečné a slibovalo hezký den. Závod byl odstartován přesně v osm hodin, tak jak jsme měli naplánováno a zahajovací dvojice se ihned pustili s vervou do díla. Bohužel ani letos se zahájení akce neobešlo bez problému. Náš ředitel ptákovin v exteriéru Honza Smaržík se dlouho nevracel z vytyčování trasy Bahňáka. Dokonce jsme už chtěli vyhlásit pátrání. Naštěstí ale celý problém způsobilo právě ranní slunce, které oslňovalo fotopasti, takže pro ně narychlo musel hledat jiné pozice, a zdržel se. Po jeho návratu nám všem odlehlo a Bahňák tak mohl odstartovat jen se čtyřiceti minutovým zpožděním.

Kleště

Na závodišti mezitím probíhal tuhý souboj modelářů s resiny a plastem občas i s použitím nástrojů a nářadí, které byste u modelářského stolu asi nehledali. Tento boj však nebyl, jak se později ukázalo, vždy úspěšný. Závodníci se v práci střídali dle strategií jednotlivých týmů, které se od sebe většinou značně lišily. Letos však, na rozdíl od minulého ročníku, vše proběhlo v mezích pravidel a nebylo nutné nikoho trestat stržením bodů za překročení času. Po půlnoci tradičně proběhla černá hodinka, ve které se modelařilo pouze za svitu baterek. Jak se blížil konec závodu, bylo vidět, že týmy mají práci celkem slušně časově rozvrženou, a tak na konci závodu stálo v Parc Fermée 8 hotových strojů. I když … v pozdních nočních hodinách to chvílemi vypadalo, že ne všechny týmy dokončí a že snad bude i spácháno násilí na závodním stroji. Ale vše nakonec dopadlo dobře a rozhodčí mohli v neděli po vydatné snídani zasednout k hodnocení závodních strojů.

Tajfun

V průběhu hodnocení proběhla na stráni před rekreačkou ještě jedna doplňková soutěž – Hod Tajfunem na dálku o láhev dvanáctileté Chivas Regal, kterou do soutěže věnoval Martin Beneš. Tuto cenu získal Olda Řezníček z týmu Banda Veselých Patlalů, který Tajfuna zahodil nejdále. Nutno podotknout, že model byl slepen opravdu bytelně, takže přežil všechny pokusy bez závažnějšího poškození.

Rozhodčí

Komise rozhodčích ve složení Ing. Karel ČVANČARA, Ing. Jiří BROŽ a Ing. Jiří FIALA mezitím neměla vůbec lehkou práci, neboť na modelech bylo až nečekaně mnoho větších či menších chyb. Největším problémem závodních strojů bylo usazení motorové jednotky a s tím související chyby v geometrii trupu. Na této chybě shořel mimo jiné i obhájce prvenství tým Nothing Box. Po několikahodinové práci  rozhodčí stanovili pořadí a byl vyhlášen čas na protesty. Ve stanoveném termínu byl k podání protestu vyhecován hlavní inženýr týmu Banda Veselých Patlalů. Protest byl podán proti hodnocení modelů na 4.-6. místě. Rozhodčí provedli přebodování těchto tří modelů za účasti hlavních inženýrů dotčených týmů a došli ke stejnému výsledku, jako při prvním bodování. Další protesty již podány nebyly a tak se ihned po závěrečném obědě mohlo přikročit k vyhlášení výsledků.

Vítězové

Nejdříve byl vyhlášen vítěz soutěže Bublavský Švihák. Tuto cenu za nejhezčí  úbor, kterou připravil Boutique Gurmán z velmi vybraných lahůdek, získal tým Lepí-M, který celou soutěž absolvoval vystajlovaný v národních barvách. A pak už přišlo to nejočekávanější – vyhlášení výsledků hlavní soutěže. To se neslo v odlehčeném a přátelském duchu a bylo zábavné pozorovat jak si závodníci rozebírali ceny. Díky přízni hlavního partnera Bunny Fighter Clubu obdrželi všichni účastníci hodnotné ceny. Na závěr předal ředitel firmy Eduard pan Vladimíra Šulc pohár do rukou vítězům celé soutěže, týmu Lepí-M. Po poděkování účastníkům, závěrečném focení a krátkém rozloučení na místě zůstalo jen bourací komando, které uvedlo rekreační objekt zpět do původního stavu.

V průběhu celého závodu se o závodníky staral osvědčený nepočetný tým pořadatelů:

Holky
 • nejlepší a nedostižné trio z kuchyně Lenka, Denča a Verča, které se staralo o dobrou náladu a hlavně o pitný a energetický režim,
 • ředitel exteriérů Honza Smaržík, který se kompletně postaral o Bublavského Bahňáka a všechny další venkovní skopičiny,
 • Karel Čvančara, Jirka Fiala, Honza Kuna, Milan Žatkovič, Martin Beneš, Sváťa Pilát a náš klubový předseda Radek Šíp, kteří fungovali jako maršálové, fotografové, rychlé spojky, číšníci, pomocní kuchaři, myči nádobí … prostě byli naprosto nepostradatelní a vždy tam, kde jich bylo nejvíce potřeba,
 • Jirka Brož – přijel v neděli pomoci s bodováním.

Výsledková listina závodu


  Focke-Wulf Fw 190 A-4(5) Body
(Camouflage)
1.  Lepí-M  Focke-Wulf Fw-190 A-4 (Eisele) 153882_l  82,5
2.  Plastik  Kommando  Focke-Wulf Fw-190 A-5 (Graf) 155861_l  81,5
3.  HGW Squad  Focke-Wulf Fw-190 A-4 (Schnell) 155510_l  81
4.  Hell’s Snails  Focke-Wulf Fw-190 A-5/U-12 (Hondt) 157270_l  80,5
5.  Nothing Box  Focke-Wulf Fw-190 A-4 (Graf) 153775_l  79
6.  Banda  Veselých  Patlalů  Focke-Wulf Fw-190 A-5 (Strohal) 155885_l  78,5
7.  Carrot Eaters  Focke-Wulf Fw-190 A-4 (Burath) 153887_l  68
8.  Marná Snaha  Focke-Wulf Fw-190 A-5 (Deblin) 153887_l  56

Poděkování partnerům, kteří se podíleli na zabezpečení soutěže:

 • Bunny Fighter Club – závodní stroje, modelářské potřeby, pohár, ceny pro vítěze, propagace závodu
 • Kit Klub Chodov – lanyardy, kšiltovky pro vítěze, ubytování organizátorů, organizace
 • WolfStein s.r.o. – datové připojení
 • Permon Sokolov – pitný režim všech účastníků
 • Tecam s.r.o. – odznaky pro účastníky
 • Chickadee Tools – pamětní polo-trika
 • Boutique Gurmán – příprava dárkových balíčků s pochutinami
 • Ultras z KPM Kaznějov – pomoc při organizaci, příprava a úklid závodiště
 • Eastmodels.sk – propagace závodu

Luboš Kuna
ředitel závodu
 

Pravidla & Informace platné pro rok 2018

Fotoreportáž ze soutěže: Fotogalerie IB2018 (další fotky najdete na Facebooku)

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.